Çok Önemli !

18 Ekim 2010 tarihinde İTO’da yapılan ve Gümrük Müsteşarlığı  yetkililerinin de katıldığı toplantıda konuşulan önemli noktalar aşağıdadır. Çok yakında devreye alınacak bazı uygulamalar olması sebebi ile dikkatle okumanızı rica ederiz.

Bu yeni uygulamalarla ilgili gerek yazılımsal , gerekse sistemsel çalışmalarımız sürmekte olup  yeniliklerden sizleri sürekli haberdar ediyor olacağız.

 

 

Özet Beyan

1)      Daha önceden transit özet beyan düzenlenen durumlarda,   artık mevzuat gereği, detay beyan modülünden transit detay beyan verilecek.  Uygulama bilge’nin yeni versiyonuna geçen gümrüklerde başladı.

2)      İhracat’ta özet beyan verilmeyecek yerine elektronik ortamda çıkış bildirimi yapılacak. Çıkış bildirimi özet beyana çok benzeyen ve yeni özet beyan formatında belirtilen alanları kapsayan bir bildirim olacak.

3)      İthalatta önce mevzuatta belirtilen sürelerde özetbeyan sonra  malın Türkiye’ye varışında varış bildirimi yapılacak. Varış bildirimi  özet beyana çok benzeyen ve yeni özet beyan formatında belirtilen alanları kapsayan bir bildirim olacak.

4)      Yeni özet beyan formatı web’de açıklandı ama henüz test imkanı yok ve alanlarda  hala bazı değişikliklerolabilir. En geç önümüzdeki hafta yeni özet beyanın yazılım şirketlerinin  testlerine açılması ve yılbaşına kadar herkesin gerekli çalışmayı yapması hedefleniyor.

5)      Yılbaşında kağıtsız ortama geçiş hedefleniyor.  Ancak özet beyan’la ilgili ne şekilde bir geçiş yapılacağına dair bir açıklama henüz mevcut değil.  Özet beyan’da da  aşağıda Detay Beyan için açıklanan geçiş şekline (1. ve 2. Maddeler) paralel bir geçiş olacağını düşünüyoruz.

 

Detay Beyan

 

1)      Yılbaşında kağıtsız ortama geçiş hedefleniyor.  Kasım ayında Ankara, Aralık’ta da İstanbul’da pilot uygulama yapılacak.  Bunun için www.gumruk.gov.tr den Bilge kodu ve şifresi ile giriş yapılacak. Bir scanner vasıtası ile taranmış olan beyanname eki evraklar gümrüğün sistemine tescil olmuş beyanname numarası verildikten sonra  evrakın türü (fatura, atr1 vb) belirtilerek tek tek kaydedilecek.  Beyanname eki evraklar aynı beyannamede olduğu gibi elektronik olarak imzalanarak kaydedilecek.  Beyanname ve beyanname eki evrakların aynı kişinin elektronik imzası ile kaydedilmesi gerekiyor.  Muayene memuru evrakları incelemeye başlayana kadar kaydedilen  evrakların değişimine müsaade edilecek. Memur incelemesi neticesi evrakı uygun bulmazsa veya silik bulup tekrar gönderilmesini isterse bunu sisteme not olarak yazabilecek, Gümrük mükellefi beyanname eki evrakların durumunu web’den izleyebilip memurun notlarına göre hareket edebilecek.

2)      Kağıtsız ortama geçilmesi durumunda  artık matbu beyanname satın almanız ve orjinal beyanname düzenlemeniz gerekmeyecek.  İlgili kurumların (Maliye vb) beyanname aslı’nı sizden istememeleri için Müsteşarlık ile kurumlar arasında görüşmeler yapılacak ancak henüz bu konuda net bir gelişme yok.  Müşterinizin sizden beyanname kopyası istemesi durumunda  bu konuyu müşterinizle kendi aranızda çözmeniz gerekiyor. Örneğin programdan düz kağıda beyanname bastırmak veya döküman arşiv sisteminizi web’den müşterinize  açarak beyannameyi oradan görmesini veya bastırmasını sağlamak gibi çözümler olabilir.

3)      Yeni uygulamada elektronik imza ile Beyanname tescili ile beraber malın hangi hatta düştüğü bilgisi de alınabilecek.  Böylece Gümrüğe gitmeden hat bilgisine sahip olabileceksiniz.  

 

Write a comment

Comments: 0