Gümrük vergisi Nasıl hesaplanır ?

 

Gümrük vergisi hesaplıyabilmek için ekteki formüle uygun hesaplama yapılması lazım

Formülden önce eğer detayları aşağıda yazılı kavramları bilmiyorsanız lütfen ünce ilgili kavramlarının açıklamalarına bakınız.

GÜMRÜK VERGİSİ, KDV ve ARDİYE HESAPLAMA

CIF + VERGİLER + YURT DIŞI DİĞER GİDERLER + YURT DİÇİ DİĞER GİDERLER = TOPLAM KDV MATRAHI (ODENECEK KDV TUTARINI BELIRLER)

KDV + VARSA DIGER VERGILER + DAMGA VERGİSİ (26,30 YTL) + TOPLAM ÖDENECEK VERGI

ACIKLAMALAR

GÜMRÜK VERGİSİ = CIF X İthalat Rejimi Vergi Oranı

CIF = Mal Bedeli + Navlun + Sigorta

Mal bedeli : Fatura üstündeki değer

Navlun : Taşıyıcı firmadan alınan ordino ekindeki konşimento belgesi üzerinde bulunan değer. Bazen kargo karışık gelmektedir. Bu nedenle konşimento üzerinde net bir taşıma masrafı veya değeri yoksa navlun değeri mal bedelinin % 10 u üzerinden hesaplanmaktadır

Sigorta : ( Mal bedeli + Navlun ) X % 3 emsal veya bankadan alınan sigorta poliçesi üstündeki sigorta değeri.

Vergi oranı : İthalat Rejimi Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarına (GTİP) göre belirlenen vergi oranları

CIF değeri, malzeme ile ilgili bütün belgeler hazır olduktan sonra gümrük giriş beyannamesinin ilgili gümrükte tescil olduğu tarihteki Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplanmaktadır.

KDV = KDV Matrahı X %18

KDV Matrahı : ( Mal Bedeli + Navlun + Sigorta + Gümrük Vergisi + Ordino Ücreti + Ardiye + Diğer Gider + EKP + ÖİV )

Ordino Ücreti: Taşıyıcı firmaya göre değişmektedir.( 120 ile 200 milyon arası )

Ardiye Ücreti: CIF bedel üzerinden malın çekileceği güne göre hesaplanmaktadır

Diğer Giderler: Banka ve benzeri masrafların değeri

GTİP: Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu

ARDİYE ÜCRETİ = ( CIF X ONBİNDE 1, 3, 5, 10 ) X GÜN+ANTREPO HİZ.ÜCRETİ

DEVLET MALI OLMA SÜRELERİ : Malzeme gümrük ambarına girdikten 20 gün sonra DEVLET MALI olur. (Posta Gümrüğünde 30 gündür.)

CIF NEDIR ? Urunun ilgili ulkeye ihrac edilebilmesi icin tum islemlerin yapilmis ve urunun ilgili nakliye araclarina teslim edilerek ihrac edilecek ulkenin limanina ulasmasinin saglanmasidir .

Uluslararası ticari bir terim olan CIF, (ing. Cost, insurance & freight) mal bedeli, sigorta ve navlun teriminde, satıcı, CFR teriminde olan yükümlülükleri aynen üstlenmekte, ancak bunlara ek olarak taşıma sırasında malların kayıp ve hasar riskine karşı deniz sigortası sağlama yükümlülüğünü de almaktadır. Burada sigorta sözleşmesini akdetmek ve sigorta primini ödemek, satıcıya düşmektedir.

Alıcının dikkate alması gereken husus, CIF teriminde satıcıdan yalnızca asgari düzeyde bir sigorta kapsamı sağlanmasının beklendiğidir.

CIF terimi, malların ihraç işlemlerinin satıcı tarafından yapılmasını öngörür.

FOB NEDIR ?

Free On Board

Tedarikçinin malzemeyi nakliye yapılacağı geminin güvertesine taşıyana kadar olan sorumluluğunu içerir. Fabrikadan liman gümrüğüne kadar olan taşıma masrafları ile, liman gümrüğü ve liman masrafları tedarikçiye aittir. Malzeme gemi güvertesine taşındıktan sonraki sorumluluk ise müşteriye aittir.

Deniz taşımacılığında kullanılan bir terim olup, petrol fiyatları ile ilgili olarak CIF ile birlikte en sık kullanılan terimdir.